Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 13614197



*

nr 1361 4197


Skulptur

Tilgman Keramik, Hund. Längd: 22 cm


Utrop:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 november 2020
kl 20:29:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 00:28:10 1      200 kr
19/11 21:47:15 2      250 kr
23/11 16:39:39 3      Vinnande bud
23/11 19:14:15 2      350 kr
23/11 19:14:15 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Friedensreich Hundertwasser
Friedensreich Hundertwasser, egentligen Friedrich Stowasser, född 1928 i Wien, död år 2000 i Stilla havet nära Nya Zeeland, var en konstnär, målare och arkitekt från Österrike.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djur djurmotiv hund hundar hundmotiv konsthantverk skulptur tilgman keramik tilgmans keramik
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:58
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:10
  • 7215 Skulptur
    Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:47
  • 7040 Skulptur/sparb..
    Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:56




Ladda ner broschyr